• 12.1.2023
  • Lukáš Váňa

Studentské prezidentské volby

Ve středu 11. ledna 2023 proběhly na naší škole Studentské prezidentské volby. Žáci „nanečisto“ volili budoucího prezidenta nebo prezidentku České republiky. Vybírali z těch, kteří na post hlavy státu kandidují ve skutečných volbách.

Možnost volit měli žáci vyššího gymnázia, kvarty a devátých ročníků, kteří se do Studentských voleb zapojili. Vlastní volby na školách probíhaly obdobným způsobem jako volby skutečné: žáci sestavili volební komisi a připravili volební místnost s urnou a zástěnou, za níž voliči zaškrtávali na hlasovacích lístcích jméno vybraného kandidáta. 

 

VÝSLEDKY VOLEB GYMNÁZIA:

Voleb se zúčastnilo 84 % voličů (87 žáků ze 103 možných) a všechny hlasovací lístky byly platné. Žáci vybírali z osmi kandidátů na prezidenta ČR (uvádíme kandidáty, kteří dostali více než 5 % hlasů).

 

Jméno kandidáta:                                        Počet hlasů

Petr Pavel                                                                  55

Danuše Nerudová                                                    16

Andrej Babiš                                                              8

 

VÝSLEDKY VOLEB ŽÁKŮ 9. ROČNÍKŮ:

Pro žáky 9. ročníků základní školy se studentské volby konaly ve stejný den. Z 56 možných voličů se zúčastnilo 53 (95% účast) a všechny hlasovací lístky byly platné (uvádíme kandidáty, kteří dostali více než 5 % hlasů).

 

Jméno kandidáta:                                         Počet hlasů

Andrej Babiš                                                              23

Petr Pavel                                                                  15

Danuše Nerudová                                                    13

 

Studentské volby nejsou pouze o samotném volebním aktu. Díky informačním materiálům, dokumentárním filmům, navazujícím aktivitám a debatám se žáci a studenti seznamují se základními principy demokracie a volebním systémem ČR nebo s pravidly financování předvolebních kampaní. Učí se také rozpoznávat nástroje používané k přesvědčování voličů politiky, uvědomují si spojitost politiky s médii a význam vlastní aktivní účasti ve volbách. 

Mgr. Jana Kravčíková

Fotogalerie