• 15.3.2024

V hlavních rolích děti

Hned dvě výstavy věnované osudům dětí v neklidném 20. století zhlédli žáci a studenti Základní školy a gymnázia Vítkov.

Ta s názvem Ukradené děti byla instalována na chodbě gymnázia a byla věnovaná osudům dětí, které přišly během války o rodiče.  Bannery s kreslenými příběhy Marie a Jana výstižně ukazovaly životní těžkosti tisíců dětí po celé Evropě nejen v době druhé světové války. Výstava také poukázala na fakt, že se tyto praktiky dějí i dnes.

Druhou výstavu s názvem Řecké a makedonské děti navštívily vybrané třídy v místní knihovně. V přednáškovém sále bylo instalováno několik bannerů a prosklených vitrín, kde byly umístěny základní informace o řecké občanské válce a také o osudech lidí, kteří museli z této země za dramatických okolností uprchnout a poté žili v dětských domovech a táborech v okolí Vítkova.

Mgr. Jana Kramolišová