• 28.4.2023
  • Lukáš Váňa

Vzdělávací exkurze LEGIOVLAK + pamětihodnosti Opavy

V úterý 25. 4. 2023 se žáci 9. B a 9. C vypravili na opavské Východní nádraží do pojízdného muzea na kolejích - legionářský vlak. Skládá se ze čtrnácti zrekonstruovaných vagónů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce československých legionářů přepravily v letech 1918 – 1920 napříč Ruskem po transsibiřské magistrále. Čekala nás hodinová komentovaná prohlídka s průvodcem v legionářském stejnokroji. Přecházením z vagónu do vagónu jsme na vlastní oči viděli, v jakých podmínkách legionáři žili. Prohlédli jsme si nejen originální součásti výstroje a výzbroje, ale i předměty legionářské každodennosti. 

Po prohlédnutí Legiovlaku jsme se přemístili do nedaleké knihovny Petra Bezruče, kde jsme žasli nad výstavou o optických iluzích. Výstava nám umožnila porozumět optickým klamům, ale také zamyslet se nad tím, jak moc mohou být naše smysly ovlivňovány a jak snadno můžeme být klamáni. Chlapci a děvčata dospěli k závěru, že člověk získává zrakem 80 % informací o svém okolí. Uvědomili si,  že v optických klamech nás neklame zrak, ale vlastní mozek. Neboť oko snímá obrázek, ale mozek ho interpretuje jinak, než jak je opravdu zobrazen.

O pár kroků dál jsme si v arkádách Dvořákových sadů prohlédli výstavu dobových portrétů šlechtického rodu Lichtenštejnů.

Poté naše kroky směřovaly k rodnému domu ochránkyně zvířat, autorce příběhu o lvici Else - Joy Adamsové a k domu, ve kterém pobýval největší mistr hudebního klasicismu - Ludwig van Beethoven. 

Mgr. Markéta Dučková

Fotogalerie