• 25.11.2022
  • Lukáš Váňa
  • 15×

Vzdělávací zájezd do koncentračního tábora Osvětim

V úterý 22. listopadu 2022 se v brzkých ranních hodinách vypravili žáci a žákyně 9. B, tercie a kvarty směr Polsko – koncentrační tábor Osvětim. Skupinka chlapců a děvčat se vydala na jedno z nejhrůznějších míst zločinů proti lidskosti, kde člověk přestal být člověkem a byl jen kusem orazítkovaného živého inventáře. Nebyl nic, jen jakýsi parazit, který musí být zničen.

Cesta nám rychle utíkala i zásluhou trojice žáků s poutavými, byť smutnými referáty na téma „Koncentrační tábor Osvětim“, „Doktor Mengele a jeho zrůdné pokusy na lidech“ a „Pochody smrti“. Abychom jsme se alespoň na chvíli odpoutali od zvěrstev, která na nás čekala, byla nám dále cesta zpestřena také česko-polskými slovíčky, nad kterými jsme se od srdce zasmáli.

Na místě se nás ujali česky hovořící průvodci, kteří nás provedli tímto novodobým peklem na zemi. Téměř dvě hodiny trvala prohlídka základního koncentračního tábora, které se stalo Muzeem holocaustu, a dvě hodiny jsme strávili i v druhém vyhlazovacím táboře vzdáleném 5 minut cesty autobusem, Březince. Prošli jsme pověstným „apelplacem“, zhlédli jednotlivé expozice, místo selekce, plynové komory i krematorium. Doslova bez dechu jsme stáli před sto tisíci párů bot, 40 kg brýlí, 4 000 kufrů, dvěma tunami vlasů, více než 12 000 hrnců…

Společně jsme uctili památku všech, kteří byli součástí této kruté historie. Uvědomili jsme si, jak je svoboda křehká, a proto bychom si měli vážit toho, co máme.

Osvětim je neustálou bolestí na svědomí světa. 

Pozůstatky německého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora vyvolávají v paměti nejtemnější chvíle v dějinách lidstva. 

Na tomto místě v rozmezí let 1940 – 1945 nacisté zavraždili přes milion lidí - Židů, a také desítky tisíc Poláků, československých občanů, Romů, sovětských zajatců a jiných nevinných lidí. 

Mgr. Markéta Dučková

Fotogalerie